All of our staff can be reached by

using the first letter of their first name and their entire last name,

followed by @vlcs.org

VALLEY+LIFE+CHARTER+SCHOOLS+STAFF+2019-2020+%281%29.jpg

Administration

Lori Lackey - Superintendent/Principal

Stephen McMahon - Assistant Principal, Akers

Staci Soares - Assistant Principal, Walnut 

 

Program Directors

Darcie Young - Independent Study

Lori Budz - After School Program

Sandi Harvey - Food Services, Walnut

Joanne Felix - Food Services, Akers

 

 Board of Trustees  

Terri Martindale - President

Dave Humerickhouse

Sharon Jansma

Jim Williams

Jessica Gocke

 Foundation Board

Natalie Caudle 

Nancy Driver

Diana Roderos

Staci Soares

Lori Lackey

     Pat Chapa    

Lacey Hall

 

Office Staff

Melissa Hernandez - Human Resources

Gorette Baker - Office Manager/Registrar

Jodi Mixer - Reception, Walnut

Lisa Rodgers - Reception/Health Aide, Akers

Jessica Weaver - Reception, Akers

Nancy Driver - Finance Manager

David Gonzales - Technology

Lori Budz - Testing, Data and After School

Amy Prull - Technology Coach

Tina Reyes - LVN

 

Faculty

Elementary

Jennifer Ramage - Transitional Kindergarten

Erika Ernst - Kindergarten

Michelle Tos - Kindergarten

Agnieszka Felczak - Kindergarten

Eileen Johnson - First Grade

Kim Wallace - First Grade

Sandra Nunes - First Grade

Christine Sherrill - Second Grade

Kristi Tejada - Second Grade

Kelly Shoemaker - Second Grade

Margie Florente - Third Grade

Kim Canterbury - Third Grade

April Wind -  Third Grade

Megan Jensen - Fourth Grade

David Britter - Fourth Grade

April Andrade - Fourth Grade

Trina Fonseca - Fifth Grade

Lianne Mungia - Fifth Grade

Amy Fregoso - Fifth Grade

Brandi Travis - Sixth Grade

Josh Flora - Sixth Grade

Jessica Uribe - Sixth Grade

Christine Lopes - Sixth Grade Science

  Middle School 

Carin Lake - ELA /History

Neal Mixter - Math

Derinda Chase - ELA/History

Brad Garver - Science

Amanda Germaine - Math

Specialty

Susan Blankenship of Sierra Performing Arts Center - Dance

Megan Carlton - K-4 Music

Nick Perry - Band

Devri Lindstrand - Piano Accompanist

Kevin Odell - Music/Performing Arts

Ruth Johnstone - Spanish

David Ibarra - Spanish

John Carmean - Science

Christine Lopes - Science 5th-6th

Erin Wingert - Art

Ben Dillon - P.E.

Dave Laney - Technology

Independent Study

Darcie Young - Counselor/Independent Study

Natalie Kuhn -  Assistant

Megan Harness

Barbara Oneto

Joanie Shore

Christine Lopes

Karen Nordell

 

Elementary Instructional/Activities Assistants

David Ronan

Leslie Hutchings

Jennifer Westmoreland

Pat Chapa

Steffi Yan

Sherrye Brumley

Carol Janelli

Antoinette Moore

Lou Chapa

Kayla Mora

Diana Roderos

Staci Ragan

Sierra Mixer

Alec Denney

Leah Saldana

Isabel Hernandez

Marissa Lopez

Nate Nishimoto - After School

Megan Best - After School

Sara Felix - After School

Ashley Guerra - After School

Mariah Young - After School


 

Counseling

Darcie Young - Counseling Director

Karis Borsotti - Counseling - Akers

Cameron Cummings - Counseling - Walnut

 

 Special Education and Intervention Support Staff 

Allison Costa - RSP

Maria Garza - RSP

Krystal Ponce - RSP

Todd Canterbury - TCOE Partner Teacher

Melissa Sandman - Clinician Akers

Berenise Velazquez - Clinician

Alyssa Gonzales - Clinician

Melissa DiMaggio - School Psychologist (K-3)

Gabrielle Diaz - School Psychologist (4-8)

Alondra Navarro - Speech Therapy

Jamie Holland - RTI/MTSS Coordinator

Sheri Newlin - RTI